İngiliz Atı

İngiliz atı, aslında sanılanın aksine İngiltere kökenli bir at cinsi değildir. 1683-1730 yıllarında İngiltere'ye getirilmiş olan Darley Arabian, Byerley Türk ve Godolphin Arabian adlı Arap aygırları soyundan gelen İngiliz atı çok yönlü melezlemeyle elde edilmiştir. Tüm safkan İngiliz atları bu şekilde Arap aygırı ve İngiliz kısraklarından üretilmiştir. Zekasını ve dayanıklılığını Arap atından alan, iriliğini ve hızını İngiliz atından alan safkan İngiliz atı kısa mesafeleri hızlı koşma özelliğiyle tanınır. Bacakları Srap atına kıyasla daha uzun olur. Gösterişli bir yapısı olan İngiliz atı safkan Arap atıyla beraber koşarsa, kısa zamanda 150 metre kadar fark atabilir. Bu yüzden yarış atları koşularda Arap ve İngiliz ırkları olarak aralarında koşturulur. Dünyada çoğu ülkede Arap atları yarışlarda koşturulmaz. Ülkemizde İngiliz atı Türkiye Jokey Kulübü ve özel haralarda yarış atı olarak yetiştirilir. İngiliz atı Veliefendi Hipodromunda ilk defa 1922 yılında yarış atı olarak koşturulmuştur. İngiliz atı hem iyi bir yarış atı, hem de binek atı olur. Bu ırktaki atlar genellikle yarışlarda kullanılmak üzere yetiştirilir.

 

İngiliz atı özellikleri nelerdir?

  • İngiliz atı donu yani rengi genellikle al ve doru olur. Nadiren yağız ve kır İngiliz atı da olabilir. Atlarda başta ve bacaklarda beyazlıklar olabilir.

  • Cidago yüksekliği ise 165-170 cm arasıdır

  • İngiliz atı adaptasyon sorunu yaşamaz

  • İngiliz atı ülkemizde yarış atı olarak kullanılır

  • Bu at ırkı gelişimini 2 yaşına geldiğinde tamamlar ve koşu yaşamına bu yaştan sonra başlar.

  • Atların damızlık olarak kullanımı da 4 yaşından sonra olur.

  • İngiliz atı gebelik süresi de 330-340 gün arasındadır.

İngiliz atı koşma biçimleri

 

İngiliz atı hız ve kuvvet özelliklerine aynı anda sahip bir at ırkıdır. Ayrıca binicisini rahat taşıması, komutlara hızlı bir şekilde uyması gibi özellikleri de vardır. Koşu şekli de atın önemli özellikleri arasındadır. Normal yürüyüş sırasında atın bütün ayakları bağımsız olarak hareket eder. Süratini arttığı tırıs şeklinde ön ve arka ayaklar çapraz olarak aynı zamanda hareket eder. Rahvan biçiminde ise, aynı tarafta olan ön ve arka ayaklar birlikte adım atar. Dörtnala denilen en hızlı koşma biçiminde ise, atın bir ara tüm ayakları yani dört ayağı birden yerden kesilir. Bu şekilde dört nala koşma hızlı olur, ancak at için oldukça yorucudur. Rahvan koşan bir at dört nala koşan bir atı en sonunda yakalayabilir. Çünkü at koşunun sonuna doğru yorulur ve hızı kesilir. At yarışları geçmişten bugüne kadar her toplumda, her kültürde düzenlenmiştir. Resmi olarak at yarışlarının başlaması 17. yüzyılda olmuştur. İngiliz atı yapısal özellikleri, hızlı koşmaları nedeniyle at yarışlarının gözde at ırkı olmuştur.

 

İngiliz atı kendine has yapısal özelliklere sahiptir

 

İngiliz atı uzun mesafelerde hızını koruyabilen bir ırktır. Sadece at yarışında değil, avcılıkta, polo, engel atlama, eventing gibi alanlarda da tercih edilen at ırkıdır. Bunların dışında yeni at ırklarının elde edilmesinde de İngiliz atı kullanılır. At yetiştiricileri alanında hız ve dayanıklılık sembolü olarak gösterilen İngiliz atı, bu özellikleri yüzünden sekteye uğramadan uzun yıllardır üretilmektedir. İnce başıyla, zeka fışkıran geniş gözleri atların diğer ırklardan ayrılmasına yeterlidir. Adaleli, geniş omuzları, dar ve derin kolonları atların karakteristik özellikleri arasındadır. İngiliz atının arka bacaklarında üst taraftaki kemik yapısı, bölgede güçlü, uzun kas yapısının yerleşmesine yardımcı olur. Uzun uyluk kemiği kalça kemiğiyle geniş açılıdır. Bunların güçlü bir kas yapısı vardır.

©2019, ganyanistan tarafından Wix.com ile kurulmuştur.Tüm hakları saklıdır.